image

Krioterapia

Krioterapia ciekłym azotem (wymrażanie) - jest to metoda lecznicza polegająca na wykorzystaniu bardzo niskich temperatur. Podczas zabiegu krioterapii powierzchnię leczonej skóry dotyka się zamrożonym aplikatorem lub też stosuje się natrysk ciekłego azotu. Niska temperatura powoduje zamarzanie i zniszczenie komórek zmiany skórnej. Po zabiegu zmiana skórna może początkowo powodować odczucie swędzenia czy pieczenia. Następnie zmiana przechodzi przemianę, często z wytworzeniem pęcherza.

Krioterapia to skuteczna metoda usuwania niewielkich zmian skórnych, takich jak brodawki wirusowe, kłykciny kończyste, brodawki łojotokowe. Może być stosowana w rogowaceniu słonecznym i wybranych nowotworach skóry. 

Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja -  jest to zabieg wykorzystujący prąd o wysokiej częstotliwości. W czasie zabiegu zmiany skórne są redukowane lub całkowicie niwelowane za pomocą specjalnej igły bądź elektrody, która emituje impulsy prądu.

Elektrokoagulacja jest zabiegiem bezinwazyjnym, gdyż nie wymaga nacinania skóry i usuwania chirurgicznego tkanek, dzięki czemu uznawana jest za wyjątkową bezpieczną. Ryzyko wystąpienia powikłań związanych z gojeniem się miejsca po zabiegu jest nikłe. Eletrokoagulację stosuje się ją przede wszystkim w celu usuwania włókniaków, rubinków, brodawek łojotokowych, małych kurzajek.