Badania cytologiczne
Każda kobieta powinna regularnie przeprowadzać badania cytologiczne. Profilaktyka i cytologia mogą uratować życie wielu kobietom. Badania cytologiczne pozwalają wykryć stany przed nowotworowe oraz raka szyjki macicy - wykrycie we wczesnym stadium zwiększa szanse na wyleczenie. Rak szyjki macicy jest drugim co do występowania nowotworem u kobiet i obserwuje się stały wzrost zapadalności i umieralności z powodu tego nowotworu. Wzrost śmiertelności spowodowany jest rozpoznaniem raka szyjki macicy w zaawansowanym stadium choroby, które uniemożliwia skuteczne leczenie. Głównym czynnikiem rozwoju raka szyjki macicy są zakażenia spowodowane przez wirus HPV, którego można wykryć dzięki testom DNA.
Co to jest cytologia płynna?
Cytologia płynna, cienkowarstwowa (cytologia LBC – Liquid Based Cytology) przeprowadzana jest w celu diagnostyki przesiewowej w kierunku raka szyjki macicy. To precyzyjna metoda, dająca także możliwość wykonania badań genetycznych np. HPV z jednego pobrania na podłoże płynne. Do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) najczęściej dochodzi drogą płciową. Wirus ten, a w szczególności jego wysokoonkogenne typy 16/18, stanowią najważniejszy czynnik wystąpienia raka szyjki macicy. Połączenie badania w kierunku wykrywania DNA wirusa HPV oraz cytologii płynnej, tzw. Co-Test, pozwala na zastosowanie nowoczesnej oraz kompleksowej diagnostyki.
Kto powinien wykonać test HPV?
Rak szyjki macicy występuje rzadko przed dwudziestym rokiem życia, jednak po trzydziestce zachorowalność silnie wzrasta, osiągając swój szczyt w wieku 45-55 lat. Infekcje wirusa HPV zdarzają się także osobom bardzo młodym (około 20 roku życia). Im dłużej osoba jest zainfekowana wirusem HPV, tym większe ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy. Dlatego też zaleca się przeprowadzenie badań kobietom między 20. a 59. rokiem życia.
Jakie są zalecenia w diagnostyce raka szyjki macicy?
Pierwszy schemat wykrywania raka szyjki macicy dotyczy kobiet do 30 r.ż., gdzie podstawowym rekomendowanym badaniem jest cytologia na podłożu płynnym (LBC). W przypadku prawidłowego wyniku kolejne badanie należy wykonać za rok do maksymalnie 3 lat, zgodnie z zaleceniami lekarza ginekologa. W przypadku nieprawidłowego wyniku w zależności od rodzaju rozpoznania na opisie cytologicznym są wskazane dalsza diagnostyka w kierunku obecności DNA wirusa HPV dla zmian na poziomie ASC-US (atypowe komórki nabłonka wielowarstwowego płaskiego o nieokreślonym znaczeniu) lub LSIL (śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne małego stopnia) lub wykonanie oceny kolposkopowej z pobraniem wycinków dla zmian HSIL (śródnabłonkowe zmiany dysplastyczne dużego stopnia) lub AGC (atypowe komórki gruczołowe, nieprawidłowości w komórkach nabłonka gruczołowego szyjki macicy lub trzonu macicy).
Wideokolposkopia
W trakcie badania ginekologicznego wykonujemy badanie kolposkopowe, czyli mikroskopową ocenę tarczy szyjki macicy wraz z próbami kontrastowymi. Badanie to pozwala na znacznie dokładniejszą ocenę szyjki macicy w porównaniu do klasycznego badania cytologicznego. Zestawienie tych dwóch metod jest uznanym w świecie standardem diagnostyki szyjki macicy i umożliwia oceną z dokładnością około 95%, podczas gdy sama cytologia jako badanie przesiewowe ma skuteczność diagnostyczną w około 70-80%.
Kolposkopia cyfrowa
W nowoczesnej diagnostyce szyjki macicy uznanym światowym standardem od kilku lat stała się kolposkopia cyfrowa. Metoda ta wykorzystuje skomputeryzowane urządzenia umożliwiające archiwizację obrazów szyjki macicy, co pozwala w razie konieczności na łatwiejsze porównanie. kolejnych badań ze sobą pod kątem dynamiki procesu chorobowego. Wszystkie badania wykonane tą metodą są archiwizowane w komputerowej bazie danych. To kolejny poważny atut naszej poradni ginekologicznej w Łodzi.
Krioterapia ginekologiczna
Krioterapia ginekologiczna jest to zabieg zamrażania ciekłym azotem. Ujemna temperatura leczy zmienione chorobowo komórki, na przykład tzw. nadżerki. Krioterapia stosowana jest także w przypadku kłykcin kończystych sromu, pochwy i odbytu spowodowanych zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Zamrażanie nadżerki jest zabiegiem praktycznie bezbolesnym.
Aby wykonać zabieg, konieczny jest prawidłowy wynik badania cytologicznego oraz badania kolposkopowego. Ma to na celu wykluczenie, że zmiana na szyjce macicy ma charakter nowotworowy.Zabieg nie powoduje uszkodzenia szyjki macicy, a tym samym nie wpływa także na funkcje rozrodcze. W jego trakcie nie można jednak pobrać materiałów do wykonania badania histopatologicznego. W trakcie zabiegu lekarz przykłada specjalny aplikator do chorobowo zmienionych miejsc. Aplikator ten wytwarza bardzo niską temperaturę, która powoduje miejscowe uszkodzenie tkanek. Dochodzi potem do ich złuszczenia oraz wydalenia z organizmu.
Przez około 2 tygodnie po kriochirurgii utrzymują się obfite, wodniste upławy. Warto wtedy zabezpieczać bieliznę wkładkami higienicznymi. Nie wolno natomiast stosować tamponów ani żadnych globulek dopochwowych. Na wymrażanie organizm reaguje wystąpieniem miejscowego stanu zapalnego, dlatego przez kilka dni po zabiegu kobieta może odczuwać ogólny dyskomfort. Przez ok. 3 tygodnie po krioterapii należy się powstrzymać od aktywności seksualnej, aczkolwiek jest to kwestia indywidualna. Niektóre panie potrzebują więcej, inne mniej czasu, by wrócić do pełnej sprawności.
Ważne jest także, by w okresie rekonwalescencji szczególnie zadbać o higienę intymną. Nie należy też korzystać z solarium, nie powinno się chodzić na basen, a nawet kąpać w wannie. Do normalnej aktywności fizycznej można natomiast powrócić niemal natychmiast po zabiegu. Po 4 tygodniach zaleca się wizytę kontrolną.
Medicus A.T. ©2024 Wykonanie ADVERTpro.co